تاریخ ایل بختیاری

رامهرمزو دیدنی های آن
نویسنده : محمدمهدی مسیحی - ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٩
 

اقوت حموی نوشته است که واژه رامهرمز متشکل از ...


اقوت حموی نوشته است که واژه رامهرمز متشکل از دو واژه «رام» (به پارسی یعنی «مقصود»)، و هرمز (نام یکی از خسروان ساسانی) بوده است.

ابن بلخی مولف فارسنامه، ضمن شرح حال هرمز ساسانی، می نویسد: «و اندر آن مدت که زیست، بسیار آثار خوب پدید آورد و از جمله آثار او رامهرمز خوزستان و دسکره که در راه بغداد است و دیوار آن بر جای است، او ساخت.»

«مولف تاریخ سیستان»، ضمن شرح خلافت «عمر بن خطاب»، می گوید: باز موسی اشعری، گندیشاپور، شوش، رامهرمز، شوشتر، سپاهان، قم، قاشان (کاشان)، چه به نامه و صلح به حرب بگشاد.

مولف کتاب «مجمل التواریخ و القصص»، ضمن شرح پادشاهی اردشیر پاپگان هرمز دین منرسه، می نویسد: و رامهرمزد اردشیر و آن رامز است ... در عمارات روستای ناحیت رام هرمزد آباد کرد و آن را بهشت هرمزد نام نهاد و آن ناحیت میان ایذج است و رامهرمزد و هنوز آباد است.

رامهرمز ‌در 95 کیلومتری شرق اهواز قرار‌ گرفته و منسوب به هرمز ساسانی است. شهرستان رامهرمز در شرق استان خوزستان واقع شده؛ از شمال به باغملک، ایذه و مسجد سلیمان، از شرق به بهبهان، استان کهکیلویه و بویر احمد، از غرب به اهواز، و از جنوب به بندر ماهشهر محدود است.
بررسی های باستان‌شناسی استقرار انسان در دشت رامهرمز را حداقل تا هزاره ششم پیش از میلاد مشخص نموده است. علاوه بر کشف آثاری مربوط به دوره عیلامی شواهد مربوط به شکوفایی منطقه در دوره ساسانی و اسلامی نیز یافت شده است. شهرستان رامهرمز در سال های اخیر مجددا اهمیت گذشته خود را به دست آورده و رو به توسعه و ترقی نهاده و امروزه از شهرستان‌های مهم استان خوزستان به شمار می‌رود.
دهخدا در توصیف این شهر آورده است: "رامهرمز نام شهری است از بناهای هرمز پادشاه در اهواز در حوالی شوشتر و آن را رامز گویند و منسوب بدانجا را رامزی و رامی ‌گویند و در قدیم آن را سمنگان می‌گفته‌اند".
از آثار منطقه رامهرمز می توان تل گستر، تل برمی، قلعه داو دختر، قلعه عظیم یزدگرد و مختارک، سد تاریخی جره (سارو)، بقعه علمدار و قدمگاه امام رضا (ع)، باغ صمیمی، خانه امیر مجاهد و بقعه سید حسین زاهدون را نام برد.

قلعه دا و دختر (مادر و دختر) در شمال شهر رامهرمز در دامنه‌های میانی کوه گچی بر روی تپه‌ای قرار دارد. شکل دایره مانند هر دو واحد قلعه، معماری قلعه سازی رومی را می رساند و همانند آثار باقیمانده قلعه‌های رومی جنوب مدیترانه است. این قلعه احتمالا دژِی از دوره ساسانی است.

آرامگاه هرمز ساسانی در کنار یکی از خیابان های اصلی شهر رامهرمز در باغ برده شور واقع است.

طاق نصرت ساسانی در مدخل شهر رامهرمز قرار دارد. این بنا مربوط به دوره ساسانی و یا اوایل اسلام است و بارها تعمیر شده.

عمارت صمیمی

عمارت صمیمی – از بناهای دوره قاجاریه


 
comment نظرات ()